IBM Spectrum Protect Plus

Yedeklemeye Yeni Bir + Ekledik

– Yedekleme ve kurtarma

– Felaketten kurtarma ve iş sürekliliği

– Saniyeler içinde anlık kurtarma (Instant Recovery)

– Kopya ve/veya uzun dönem veri koruma (Object Storage, Tape)

– Saniyeler içinde yedekleme verilerinizi yeniden kullanın (Data Reuse)

IBM Spectrum Protect Plus

IBM Spectrum Protect Plus 2017 yılında IBM depolama ürün ailesine katıldı, bu çözüm 40 yıllık deneyim ve tecrübeden geliştirilmiş modern veri koruma çözümüdür.

Protect Plus işletmelerin modern veri koruma ihtiyaçlarını son derece kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Eğer çok daha sofistike özelliklere sahip veri koruma çözümü ihtiyacınız varsa bu çözümü IBM Spectrum Protect ile entegre ederek de kullanabilirsiniz.

Hazır bir imaj halinde kurulur, bu imaj maksimum verim ve güvenlik için optimize edilmiştir, ayrıca kendi içinde DB2 olduğundan ek bir SQL vb. lisans ihtiyacınız olmayacak.

Protect Plus işletmeler için yedekleme, kurtarma, replikasyon, felaketten kurtarma, anlık kurtarma (dosya, sunucu, uygulama), arşivleme, nesne depolama ortamına kopyalama ve yedekleme verilerinin tekrar dan geri yüklemenize gerek kalmadan test veya geliştirme amaçlı kullanmanızı sağlar (data reuse özelliği).

Yedekleme ve Kurtarma

IBM Spectrum Protect Plus işletmelerin sanal, fiziksel ve/veya bulutta çalışan sunucu ve uygulamalarını tek noktadan yedeklemelerini ve kurtarmalarını sağlar. Protect Plus güçlü veri sıkıştırma ve tekilleştirme özelliği sayesinde büyük verileri daha küçük alanlarda yedeklemesini sağlayacaktır.

Protect Plus, SLA bazlı veri koruma sağlar. SLA’leri daha önceden veri koruma politikalarınıza bağlı olarak oluşturabilir ve koruma istediğiniz sunucuları oluşturduğunuz SLA’lere eklemeniz yeterli olacaktır.

Sanal veya fiziksel sunuculardaki uygulamalarının yedeklenmesi için SIFIR DOKUNUŞ ile yedekleme ajanının kurulmasını kolaylaştırır.

Felaketten Kurtarma ve İş Sürekliliği

IBM Spectrum Protect Plus ile tesis içinde aldığınız yedekleri dış ortama çoğaltabilirsiniz. Dış ortam veri koruması için hedef noktaya 2.vSnap sunucusunu kurmanız ve 1.vSnap den 2.vSnap’e replikasyon yapmanız yeterli olacaktır. Replikasyon işlemini SLA ‘ler altındaki sunucu veya uygulama yedekleriniz için uygulayabilirsiniz.

Tesis içinde majör durum oluşması halinde acil durum kurtarma merkezindeki 2.vSnsp den son yedek aldığınız verilerinizi anlık kurtarma özelliği ile saniyeler içinde aktif edebilir ve kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz.

Spectrum Protect Plus gelişmiş akıllı cache sayesinde anlık kurtarma sürelerini çok daha kısaltır ve sunucuların yüksek performansta çalışmasını sağlar. Acil durumda sunucuları ister tek tek ister toplu biçimde aktif edebilirsiniz.

Gelişmiş ve Detaylı Geri Yükleme Seçenekleri

IBM Spectrum Protect Plus aşağıdaki gelişmiş geri yükleme seçeneklerini sağlar:

Anlık kurtarma: İster tek ister toplu şekilde anlık kurtarma gerçekleştirebilirsiniz. Protect Plus akıllı cache alnı sayesinde sunucuların saniyeler içinde açılmasını ve yüksek performansta çalışmasını sağlar.

Detaylı geri yükleme: İster tek bir dosya ister tek bir e-posta veya kişiyi saniyeler için geri yükleyin!

Yedeklenen verilerin doğruluğu: Yedeklenen sunucu veya diğer verileri anlık kurtarma özelliği ile farklı ağ ve IP’lerde aktif ederek dilediğiniz zaman test yapabilirsiniz.

Zamanlama seçeneği: Yedekleme verilerini zamanlayarak otomatik şekilde geri yüklemenizi sağlar. Bunu ister test ister acil durum kurtarma amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin her akşam yedek aldığınız verileri her gece saat 11:00 de felaketten kurtarma merkezinde anlık kurtarma yaparak sanallaştırma ortamında sadece açılacak şekilde hazır bekletebilirsiniz.

Kopya ve/veya Uzun Dönem Veri Koruma (Object Storage, Tape)

Kopya  özelliği: Yedekleme verilerini 2.bir hedefe kopyalayarak majör durumlara karşı veri koruma sağlar. Verilerinizi ister tesis içinde ister tesis dışındaki object Storage veya teyp sistemlerine kopyalayabilirsiniz.

Uzun dönem veri koruma özelliği: Yedekleme verilerinizi uzun dönem korumanızı sağlar. İster tesis içinde ister tesis dışında teyp veya object Storage üzerinde uzun dönem veri koruma sağlayabilirsiniz.

RNG Teknoloji, 2xProtect markası adı altında Türkiye sınırları içinde İstanbul ve İzmir veri merkezileri üzerinden Object Storage ve Teyp hizmeti sağlamaktadır. İşletmeler 2xProtect’in bu hizmetlerini kullanarak aktif veya pasif arşivleme yapabilirler.

Yedekleme Verilerinin Tekrardan Kullanımı (Data Reuse)

IBM Spectrum Protect Plus, yedekleme verilerini geri yüklemenize veya clone yapmanıza gerek kalmadan test veya geliştirme amaçlı kullanmanızı sağlar.

Örneğin iş kritik Microsoft SQL sunucunuzda hem işletim sistemini hem de SQL uygulamasını güncellemek istediğinizde son yedekleme verisi üzerinden 2 anlık geri yükleme yaparak sunucuları farklı isimde ve ağ da aktif edebilir ve paralel şekilde testlerinizi yapabilirsiniz, eğer her şey istediğiniz gibi ise doğruda üretime (Production) dönüştürebilirsiniz.

Data Reuse işlemini sunucu, dosya ve uygulamaların testi için kullanabilirsiniz, ayrıca aynı anda çoklu anlık geri yüklemesi sağlar, bu sayede testlerinizi paralel bir şekilde yapabilirsiniz.

Senaryo 1 (2 Kopya) Tesis İçi Yedekleme + Dış Ortamda Kopyası

Yedekleme tesis içinde gerçekleşir ve bir kopyası Object Storage ‘e gönderilir. Tesis içindeki veriler erişilmez durumda ise IBM Spectrum Protect Plus yeniden kurulur ve veriler geri alınır. Ek olarak eğer işletmenin altyapısı kısa bir süre içinde aktif olamaz durumdaysa 2xProtect uzmanları işletmenin S3 bilgilerini alarak sunucuları ve verileri 2xProtect ‘in bulut altyapısına restore yaparak kullanmasını sağlar. Bu çözüm orta ölçekli işletmeler için ideal seçenektir, minimum maliyet ile minör ve majör durumlara karşı güvenilir veri koruma sağlar.

Not: 2xProtect Türkiye sınırları içinde gelişmiş bulut altyapıları, veri koruma ve veri yönetimi platformu olup RNG Teknolojinin bir markasıdır.

Senaryo 2 (2 Kopya) Tesis İçi Yedekleme + Acil Durum Kurtarma (İş Sürekliliği)

Yedekleme tesis içinde gerçekleşir ve bir kopyası 2.veri merkezindeki 2.vSnap’a gönderilir. Tesis içinde yaşanacak majör bir durumda sunucular kısa bir süre içinde en son alınan yedekten anlık olarak geri yükleme özelliği ile aktif edilebilir. Bu senaryonun 1.senaryoya göre avantajı kurtarma sürelerinin 1 saatin altında olmasıdır.

2.Veri merkezi için 2xProtect ‘in bulut formunu tercih edebilirsiniz, 2xProtect esnek, ölçeklenebilir ve 7*24 profesyonel destek hizmeti ile verilerinizi güvenilir biçimde korumanızı ve acil durumda tüm süreçlerde destek sağlar.

Not: 2xProtect Türkiye sınırları içinde gelişmiş bulut altyapıları, veri koruma ve veri yönetimi platformu olup RNG Teknolojinin bir markasıdır.

Senaryo 3 (3 Kopya) Tesis İçi Yedekleme + Acil Durum Kurtarma ve Ek Kopya

Yedekleme tesis içinde gerçekleşir ve bir kopyası 2.veri merkezindeki 2.vSnap’a gönderilir. 2.veri merkezine kopyalanan yedekleme verileri coğrafi yedeklilik açısından farklı bir şehirde S3 depolama alanında korunması önerilir. Tesis içinde yaşanacak majör bir durumda sunucular kısa bir süre içinde en son alınan yedekten anlık olarak geri yükleme özelliği ile aktif edilebilir.

2.Veri merkezi için 2xProtect ‘in bulut formunu tercih edebilirsiniz, 2xProtect esnek, ölçeklenebilir ve 7*24 profesyonel destek hizmeti ile verilerinizi güvenilir biçimde korumanızı ve acil durumda tüm süreçlerde destek sağlar.

Not: 2xProtect Türkiye sınırları içinde gelişmiş bulut altyapıları, veri koruma ve veri yönetimi platformu olup RNG Teknolojinin bir markasıdır.

IBM Spectrum Protect Plus ‘ı kurmak için gereksinimler nelerdir?

1. Ortam VMware ie vCenter, Microsoft Hyper-V ise SCVMM (Systsm Center Virtual Machine Manager)

2. Protect Plus Management sunucusu için: 8 vCPU, 16GB vRam, Disk 350GB (tercihen SSD)

3. Protect Plus vSnap sunucusu için: 8 vCPU, 24GB vRam, Disk 300GB + Yedekleme alanı (sadece sıkıştırma aktif edilecekse)

IBM Spectrum Protect Plus nasıl yüklenir?

Hazır imaj formatında indirilir ve sanal ortama import edilir (VMware, Hyper-V)

Sunucu fiziksel ise iso dosyasından kurulum yapılır.

Verilerimi kaç gün koruyabilirim?

Bir ful ve ardından sadece değişenler yedekleneceği için ayrıca sıkıştırma ve tekilleştirmeden dolayı veri boyutları oldukça küçülür, bu sayede disklerde yer olduğu sürece süreyi uzatabilirsiniz. Bunun dışında uzun süreli verilerinizi 2xProtect ‘in S3 depolama alanında 1 günden 10 yıl veya daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Yedek aldığım verileri tesis içinde, replike ettiğim 2.noktada ve S3 depolama alanında aldığım yedeklerin süreleri farklı olabilir mi?

Evet, tesis içinde aldığınız yedekleri 2xprotect ‘in 2.vSnap veya S3 depolama alanında farkı süreler ile saklayabilirsiniz.

Dış ortam veri koruması için minimum internet hızı ne kadar olabilir?

Yedek alınacak her bir 1TB için 3Mbps yeterli olacaktır (değişen veriler için)

İlk yedekleme boyuta bağlı olarak uzun sürebilir.

S3 Storage ‘e kopyaladığım verileri geri almadan veri merkezinde açabilir miyim?

Evet, S3 Storage ‘in olduğu veri merkezinde 2 adet yeni bir Protect Plus kurulur ve S3 den anlık geri yükleme işlemi yapılır. Ve işletmeye bağlantı verilerek sunucularına erişmesi sağlanır.

Gerçek Forever Incremental nedir?

Bir ful yedekleme sonrası sonsuza dek değişen farklar yedek alınır, bu teknoloji IBM tarafından 1988 den beri kullanılmaktadır ve altın teknolojilerinden biridir.

Anlık geri yükleme yapabilir miyim?

Evet, ister tek bir dosya ister bir veya çoklu sunucuyu anlık geri yükleme ile açabilirsiniz. Bu işlem saniyeler içinde gerçekleşir.

Yedekleme verilerini kullanmak nedir, ne avantajlar sağlar?

Geri yükleme veya clone yapmadan yedek aldığınız verileri test veya geliştirme amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin SQL sunucusunda hem Windows ‘u hem de SQL ‘i güncellemek istiyorsunuz ancak güncelleme sonrası problem olur mu olmaz mı emin olmak istiyorsanız bunun için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sunucuyu 2 defa anlık restore yapmanız ve izole bir ağ da açarak testlerinizi gerçekleştirmeniz.